Ispuni obrazac i zakaži termin za savjetovanje s našim obrazovnim savjetnikom.
FINANCIRANJE
Vrste stipendija za studiranje u inozemstvu razlikuju se ovisno o sveučilištu i državi, ali su uglavnom podijeljene u 4 vrste:
- Socijalne stipendije za studiranje u inozemstvu: temelje se na obiteljskim prihodima, a pri prijavi se dostavljaju određeni financijski dokumenti prihoda od zaposlenja roditelja, privatnog poslovanja, nekretnina i ostalo.
- Akademske stipendije za studiranje u inozemstvu: dodjeljuje se na temelju izvrsnih rezultata diplome o srednjem ili visokom obrazovanju s mogućnošću produženja za sljedeće godine uz održavanje visokog akademskog uspjeha.
- Stipendije za studiranje u inozemstvu na natječajnoj osnovi: moguća prijava uz prilaganje autorskog motivacijskog eseja, videa ili druge vrste projekta.
- Sportske stipendije za studiranje u inozemstvu: za kandidate s izvrsnim sportskim uspjesima na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Često je potrebno dostaviti dokaz o izvrsnosti u određenom sportu, što može biti u obliku videozapisa ili preporuke trenera.
Kad govorimo o studentskim kreditima, odnosno zajmovima, za studiranje u inozemstvu, mislimo na one koje odobravaju država ili vladine organizacije. To je vrsta financiranja kojom se najčešće pokriva školarina, to jest njezin puni ili djelomični iznos. Uvjeti za povrat su povlašteni – s nižom kamatnom stopom i na određeno vrijeme. Dvije najpopularnije zemlje sa studentskim zajmovima, ali i stipendijama za studiranje u inozemstvu, su Nizozemska i Velika Britanija. Zajam odobren na školarinu u Nizozemskoj ima kamatnu stopu od 0% za 2021. i počinje se otplaćivati 2 godine nakon završetka studija. S izlaskom Velike Britanije iz EU-a 1. siječnja 2021., samo studenti s pre-settled ili settled statusom imaju pravo na tradicionalni studentski zajam koji dodjeljuje kompanija za studentske zajmove. Iako je tako, u Velikoj Britaniji postoji veliki broj stipendija za studiranje u inozemstvu koje uvelike olakšaju financijski aspekt studiranja svima onima koji odabiru Veliku Britaniju kao destinaciju na kojoj žele nastaviti svoje visoko obrazovanje.
Financiranje troškova života tijekom studiranja u inozemstvu često je uvjetovano ispunjavanjem određenih uvjeta. Socijalne politike zemalja poput Nizozemske i Danske usmjerene su na pružanje financijske pomoći koja se može povezati s kombinacijom rada na nepuno radno vrijeme i redovitim sveučilišnim obrazovanjem, kao i s fiksnim maksimalnim pragom obiteljskih prihoda. U drugim slučajevima studenti se mogu prijaviti za financiranje dijela mjesečne najamnine za smještaj ili studentski dom. Postoje i mogućnosti financiranja troškova života iz privatnih, dobrotvornih organizacija ili zaklada koje nisu vezane za određeno sveučilište ili studij.