Boarding House ili učenički dom je zgrada namijenjena za stanovanje učenika. U većim domovima, učenici su raspoređeni po katovima prema dobi. U manjim domovima, učenici mogu biti pomiješani s različitim dobnim skupinama u više različitih zgrada. Neke škole imaju posebne domove za učenike koji pohađaju tzv. Sixth Form, kako bi stariji učenici imali više privatnosti i nezavisnosti.
Dormitory je spavaća soba koju dijeli više učenika. Mlađi učenici često dijele sobu s do šest drugih učenika, dok stariji učenici češće imaju manje sobe i više privatnosti.
Exeat je dopuštenje za privremeni izlazak učenika iz škole ili doma tijekom školskih praznika.
Extracurricular Activities ili izvanškolske aktivnosti odvijaju se poslije nastave i nisu dio školskog kurikuluma. Cilj ovih aktivnosti je potaknuti interes učenika za nove stvari te promicati njihov razvoj i izvan učionice.
Headmaster/headmistress ili ravnatelj/ica je osoba koja upravlja radom škole. U Velikoj Britaniji se još naziva i „Head“
Houseparent, Housemaster, Housemistress su osobe odgovorne za učenike u učeničkim domovima, zajedno s ostalim nastavnim osobljem.
Independent Schools Council (ISC) je organizacija koja brine o zajedničkim interesima škola koje se nalaze u određenoj regiji.
Independent Schools Inspectorate (ISI): organizacija odgovorna za inspekciju standarda u školama i učeničkim domovima u Engleskoj.
Matron je osoba u učeničkom domu odgovorna za učenike. Ne mora nužno biti medicinski kvalificirana i nije isto što i medicinska sestra.
National Minimum Standards su 23 osnovna standarda koja svaki učenički dom i škola moraju zadovoljiti. Prema tim standardima ocjenjuju se kao odličan, dobar ili nezadovoljavajuć.
Ofsted je odjel vlade zadužen za inspekciju obrazovanja i učeničkih domova u državnim školama i nezavisnim školama koje nisu član ISC-a u Engleskoj
Prep najčešće označava domaću zadaću ili je skraćenica za pripremnu školu (preparatory).
Sixth Form su zadnje dvije godine u školi tijekom kojih se učenici od 16 do 18 godina pripremaju za AS i A-levels ili ekvivalentne kvalifikacije poput IB diplome.
The British Council je organizacija u Velikoj Britaniji sa uredima u preko 100 zemalja. Između ostalog, zadužena je i za informiranje i savjetovanje o obrazovanju u Velikoj Britaniji.
National Curriculum obuhvaća učenike do 16 godina u školama u Engleskoj, Walesu i Sjevernoj Irskoj, te je usmjeren na stjecanje određenih vještina kroz ključne faze. Nezavisne škole ga koriste kao važan vodič kroz obrazovanje.
National year numbering scheme je glavna organizacijska klasifikacija za podučavanje Nacionalnog kurikuluma. Skupine su organizirane prema dobi i očekivanoj razini postignuća. U Engleskoj, Walesu i Sjevernoj Irskoj, grupe su organizirane od Year 1 (5+ godina) do Year 13 (17+ godina).
U Škotskoj, grupe su organizirane od P1 (5+godina ) do P7 (11+ godina) i onda od S1 (12+ godina) do S6 (17+ godina).
GCSE (General Certificate of Secondary Education) uključuje prve dvije godine srednjoškolskog obrazovanja po britanskom obrazovnom sustavu te učenici biraju 5 do 10 predmeta koje će učiti. Na kraju druge godine pišu završne ispite i dobivaju srednjoškolsku diplomu GCSE. U ovoj fazi učenici mogu završiti ili nastaviti školovanje.
A-level i AS-level uključuje posljednje dvije godine srednjoškolskog obrazovanja u Velikoj Britaniji gdje učenici rade po specijaliziranim programima predmeta koji se zovu A i AS levels. Tijekom dvije godine učenici biraju i pohađaju nastavu te pišu završne ispite iz 3 ili 4 predmeta ovisno o interesima i području u kojem žele nastaviti svoje školovanje na sveučilištu.
International Baccalaureate (IB) uključuje 4 različita programa koji prate razvoj učenika od najranije dobi. IB potiče i osobni i akademski razvoj. Učenici koji pohađaju program odgovorni su za vlastito učenje te ih se potiče na razumijevanje o tome od čega se sastoji znanje. Programi pomažu učenicima da propitkuju, kritički razmišljaju, uče kroz multidisciplinarnost te razvijaju istraživačke vještine. Osim toga, programi ih potiču i na aktivnost u lokalnoj zajednici te učenje izvan školskih klupa. Kurikulum se satoji od 6 grupa predmeta i tri glavna elementa koje čine: Creativity, activity, service, The extended essay i Theory of knowledge.
Ako vas zanima srednjoškolsko obrazovanje u inozemstvu, tražite idealnu školu za vaše dijete ili se želite informirati, pozivamo vas da posjetite Dan međunarodnih škola - događaj koji okuplja najbolje privatne srednje škole iz Hrvatske i inozemstva, 8.prosinca u hotelu Sheraton. Sudjelovanje je besplatno, a informacije i prijavu potražite na linku.